Hikvision DS-3E1105P-EI 4 Port Fast Ethernet Smart POE Switch
In stock
SKU
DS-3E1105P-EI
Special Price R 660.00 Regular Price R 989.00
  • Brands - Cliqtosave Online: Hikvision
More Information
BrandHikvision
CCTV Product TypesTools
Details
Hikvision DS-3E1105P-EI, L2, Smart Managed, 4 10/100M RJ45 PoE ports, 1 10/100M RJ45 port, 802.3af/at, PoE power budget 60W, Max. 300 meter long distance PoE transmission, Visualized Topology Management, Network Health Monitor, Real-Time Alarm Push and Video Control and Preview
Features:
4 × 100 Mbps PoE RJ45 ports, 1 × 100 Mbps network RJ45 port.
IEEE 802.3at/af standard for PoE ports.
Network topology management, alarm push, network health monitor.
6 KV surge protection for PoE ports.
AF/AT camera can reach up to 300 m in extend mode.
Specifications:
Network Parameters
Port Number 4 x 100 Mbps PoE RJ45 ports, and 1 x 100 Mbps network RJ45 port.
Port Type RJ45 port, full duplex, MDI/MDI-X adaptive
Working Mode Standard mode (default), Extend mode
Standard IEEE 802.3, IEEE 802.3u, and IEEE 802.3x
Forwarding Mode Store-and-forward switching
MAC Address Table 2 K
Internal Cache 768 Kbits
Switching Capacity 1 Gbps
Packet Forwarding Rate 0.744 Mpps
Operation Management
Port Configuration Support rate, flow control, and switch configuration
General
Dimension (W x H x D) 105 mm x 27.6 mm x 83.1 mm (4.76" x 3.47" x 1.09")
Storage Temperature -40°C to 85°C (-40°F to 185°F)
Power Source 65 W
Net Weight 0.22 kg (0.49 lb)
Power Consumption in Idle 65 W
Shell Metal material, fan-free design
Operating Temperature 0°C to 40°C (32°F to 104°F)
Operating Humidity 5% to 95% (no condensation)
Power Supply 48 VDC, 1.35 A
Max. Power Consumption 65 W